19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветВознемерувачко Видео: Скокна во заледената вода на Богојавление но за жал никогаш...

Вознемерувачко Видео: Скокна во заледената вода на Богојавление но за жал никогаш не излезе, нуркачите сеуште трагаат по телото.

Русија и цел свет ги потресе веста за смртта на младата адвокатка Ана Ускова (40), која почина додека се капеше на Богојавление, а полицијата покрена истрага за целиот овој случај.

Застрашувачкиот момент е кога мајката на две деца беше однесена откако скокна во замрзната река во Русија – додека нејзините деца ужасно гледаа.
Жената (40) во средата скокна во реката Оредеж за да го одбележи православниот Богојавление во селото Вира, во близина на Санкт Петербург.
Но, таа брзо беше одвлечена под мразот и однесена од брзата струја.
Нејзините преплашени деца плачеа „мама мама“ додека маж, за кој се веруваше дека е нејзиниот сопруг, влезе во ладната вода за да ја спаси.

Кога неговиот обид не успеа, спасувачките екипи со нуркачка опрема исто така започнаа потрага по жената – за која не е именувана, но се разбира дека е адвокат, пишува MailOnline.

Жената беше една од илјадниците кои овој месец се нуркаа во ледената вода за православниот Богојавление.
Тие го делат верувањето дека потопувањето во замрзната вода има лековити својства.
Снимките покажуваат дека жената – облечена само во црн едноделен костим за капење – стои на мразот до дупката пред да скокне внатре.

И покрај  напорите на нуркачите за спасување, жената сè уште не е пронајдена.
Александар Зујев, шеф на службата за спасување во областа, ја критикуваше групата за сечење на ледената дупка каде што струите се силни.
Тој рече: „Жената отиде да се нурне на локација каде што нема спасувачи или соодветно осветлување во несоодветна ледена дупка.
„Тоа е една од најопасните реки во Ленинградската област и луѓето се дават во неа секоја година, дури и во лето.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...