4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСите здравственити работници да добијат туристички ваучери- Предлага агенцијата за поддршка на...

Сите здравственити работници да добијат туристички ваучери- Предлага агенцијата за поддршка на туризмот.

СИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ ДА ДОБИЈАТ ТУРИСТИЧКИ ВАУЧЕРИ, ПРЕДЛАГА АГЕНЦИЈАТА ЗА ПРОМОЦИЈА И ПОДДРШКА НА ТУРИЗМОТ

Директорот на Агенција за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски повторно го актуелизирам барањето за доделување на туристички ваучери на сите здравствени работници во 2022 година, бидејќи како што напиша борбата со пандемијата и после две години продолжува со несмален интензитет за здравствените работници.
-Мерката ќе овозможи одмор на здравствените работници во нашите туристички центри и смесувачки капацитети, зголемување на ноќевањата и дополнителна помош на туристичкиот сектор, зголемување на вонпансионската потрошувачка
позитивно влијание во локалната економија. Мерката од страна на здравствените работници би се користела во текот на целата година, а се предвидува со истата да се генерираат помеѓу 120 до 150 илјади дополнителни ноќевања во сместувачките капацитети, напиша Јаневски на својот фејсбук профил.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...