13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаИнфективно одделение во Прилеп доби мобилен рентген апарат

Инфективно одделение во Прилеп доби мобилен рентген апарат

Инфективно одделение во Прилеп доби мобилен рентген апарат со кој на пациентите и на персоналот ќе им се овозможи снимање на пациентите на лице место .

Чекор напред во олеснување на работата на персоналот во инфективно одделение но и олеснување за тешките болни кои се хоспитализирани.

Од денес сместивме мобилен рентген апарат во склоп на инфективно одделение кој направивме напори да биде поврзан со РИС системот.

Така тешките болни ќе ги снимаме во кревет а електронски рентгенологот ја добива сликата па дава стручен извештај на инфектолозите.

Ова е големо олеснување во дијгностички цели но и следење на текот на пнеумониите настанати како последица на Ковид инфекцијата изјавија од инфективното одделение во Прилеп.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...