7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаНа ковчегот на Аки беше поставено македонско знаме, а беше изведена и...

На ковчегот на Аки беше поставено македонско знаме, а беше изведена и македонската народна песната „Зошто си ме мајко родила“.

Пејачот на „Парни ваљак“ Аки Рахимовски (66), кој ненадејно почина пред пет дена, е погребан во Алејата на великаните на загрепските гробишта Мирогој.

Семејството и пријателите денеска се простија од легендарниот Аки, а меѓу нив беа и бројни хрватски музички ѕвезди.

На ковчегот на Аки беше поставено македонско знаме, а беше изведена и македонската народна песната „Зошто си ме мајко родила“.

Многумина ги расплака говорот на неговата ќерка Дина:
– Во една прилика ми рече дека е лесно да се биде висок, но тешко е да се биде голем, голем човек. Ти благодарам тато што ме научи дека човекот е мал само под ѕвездите, рече Дина во својот говор.
Комеморацијата ќе се одржи утре, на 28 јануари, во 11 часот во малата сала на „Ватрослав Лисински“ во Загреб, за најтесниот круг на колеги и пријатели.
Jавува: NovaTv.Mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...