15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа премиерот Ковачевски Македонската телевизија е национална телевизија

За премиерот Ковачевски Македонската телевизија е национална телевизија

Премиерот Димитар Ковачевски при вчерашната најава за неговото интервју на Македонската радио-телевизија го користеше називот „Национална телевизија“, иако телевизија се уште го нема променето името.

Ова име беше најавено уште во 2019 година кога Владата објави листа на институции кои ќе треба да ги променат своите називи согласно Преспанскиот договор. Но, ова е прв пат тоа име активно да почне да се користи.

Тогаш Владата објави дека десетици институции ќе добијат нови имиња, табли, логоа, веб-страници и документи по промената на државното име.

Според упатствата на Владата, Јавното радиодифузно претпријатие Македонска радио-телевизија Скопје ќе треба да го промени називот во Јавно радиодифузно претпријатие Национална радио-телевизија Скопје, Националната установа Македонска филхармонија ќе стане Национална филхармонија, Македонска радиодифузија ќе се применува во Национална радиодифузија, а Македонската опера и балет во Национална опера и балет.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...