7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаСветПогребана Ксенија Вучиќ поранешната сопруга на Александар Вучиќ

Погребана Ксенија Вучиќ поранешната сопруга на Александар Вучиќ

Новинарката Ксенија Вучиќ беше погребана денеска на новите гробишта во Белград. На гробиштата се собраа голем број пријатели, роднини, колеги, познаници и почитувачи, а сочувство примаа нејзините деца Милица и Данило, со придружба и поддршка на нивнот татко, претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Пред капелата се оформи долг ред на оние кои сакаа да изразат сочувство на семејството, да запалат свеќи за починатата Ксенија, да оддадат почит.

На погребот присуствува и патријархот на српската православна црква Порфириј, кој после опелото во капелата одржа и краток говор.

Со голем внец во рацете на гробиштата дојде и братот на претседателот, Андреј Вучиќ, како и неговите родители, Анѓелко и Ангелина.

Меѓу првие на погребот дојдоа политичарите Милован Бојиќ и Војислав Шеше, премиерката Ана Брнабиќ, министрите Александар Вулн, Маја Гојковиќ и многу новинари.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години.

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години. До...