4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонија„Сиромашните Македонци по затвори, богатите дома, со докажана вина“

„Сиромашните Македонци по затвори, богатите дома, со докажана вина“

„Веќе никој не верува во судство, умираат по затвори сиромашни, богатите седат дома иако се докажа нивна вина. Како да ви верува некој?“, гласи еден од коментарите на читателите на РСЕ по интервјуто со државниот обвинител Љубомир Јовески, кој вели дека Обвинителството не е селективно. И односите Македонија – Бугарија секогаш се предизвик за коментирање на социјалните мрежи.

„Обвинителството не е селективно, има отворено предмет за висок функционер во Владата, за државен секретар во едно од министерствата, потоа за обвинители, судии…“, вели покрај другото јавниот обвинител, Љубомир Јовески, во неделното интервју за РСЕ.
Со три Смешковци, Драги Арабаџиев коментира на нашата ФБ страница: „Ама никако да ги стигне“, а Ѓорѓи Поп Андонов додава: „Да видиш да не веруваш“. И нашиот редовен посетител, Лута Ахмети, со заклучок: „Веќе никој не верува во судство, умираат по затвори сиромашни, богатите седат дома иако се докажа нивна вина. Како да ви верува некој?“ Влатко Ивановски со конкретни примери и прашање му возвраќа на јавниот обвинител: „За овие 5 години дали некој од власта завршил во затвор? Што е со 215 пасоши дадени на белосветски криминалци? Со шверцот на цигари и алкохол во дипломатска пратка за Италија? Со дрогата во полициско возило на црногорска граница? Вие ниту истрага не поведовте“.

Односите Македонија – Бугарија секогаш се предизвик за коментирање на социјалните мрежи. МНР на Бугарија со соопштение реагираше за приемот на претставници на здружението на Македонците во Бугарија, ОМО Илинден Пирин кај претседателот на државата, Стево Пендаровски. Од Кабинетот на претседателот реакција со неговиот став: „Ниту една постапка не е во спротивност со Договорот за пријателство вклучувајќи ја и средбата со здруженија на граѓани на Република Бугарија“.
За повеќе детали,Тука
Радио Слободна Европа

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...