4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаЗабаваНадал го наследи тронот на Новак Ѓоковиќ и стана нов шампион на...

Надал го наследи тронот на Новак Ѓоковиќ и стана нов шампион на Австралија опен

Рафаел Надал го наследи тронот на Новак Ѓоковиќ и стана нов шампион на Австралија опен. Шпанскиот тенисер во финалето беше подобар од Данил Медведев. Мечот траеше над пет часа и сигурно ќе остане запаметен како еден од најдобрите во историјата кои се одиграле на „Род Лејвер Арена“.

За шпанскиот ветеран ова е вкупно втора титула во Мелбурн, а прва по 2009 година. Медведев и лани загуби во големото финале на Австралија опен од Новак Ѓоковиќ во три сета. Русинот засега останува на една грен слем титула, освоена лани на Ју-Ес Опен.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...