1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаДуи: Кабелот на Ахмети е продолжен и не кради струја со него.

Дуи: Кабелот на Ахмети е продолжен и не кради струја со него.

Од политичката партија ДУИ денеска излегоа со реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ каде се споменува продолжниот кабел и се потенцира див приклучок во струјното броило.

Од партијата велат дека минатата година на 27 септември од страна на ЕВН официјално било соопштено дека инспекцијата не констатирала ниту една неправилност, а додаваат и дека ВМРО-ДПМНЕ „ја крие својата неспособност потврдена преку „пуч-коалицијата 61″.
ВМРО-ДПМНЕ ја продолжува кампањата на неоснована медиумска пропаганда со лажни вести кои имаат за цел институционална дефакторизација на Албанците во земјава, непочитување на вредностите на еднаквоста и дефокусирање на јавноста од приоритетите на развојот и евроинтеграциите“, велат од ДУИ.

Од ДУИ, во однос на тврдењето на ВМРО-ДПМНЕ дека во кабинетот на Ахмети има „машина за броење пати“, велат дека јавноста била информирана оти таа фотографија е направена во една канцеларија на едно претпријатие во Република Косово, што е потврдено и од челниците на таа компанија.

„Јавноста смета дека е иронично ВМРО да зборува за корумпираност на другите кога фактите говорат сами за себе, а граѓаните се веќе целосно свесни. Сите неосновани обвинувања, но и последователните напади врз ДУИ не покажуваат ништо друго освен неспособност на ВМРО да ја промени реалноста и чекорењето на државата кон подобар развој. ДУИ е со целосен легитимитет од народот уште од нејзиното основање, а целта на партијата е да се обезбеди проевропска иднина за земјата со европски демократски вредности и подеднакви можности за сите“, наведува ДУИ.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...