21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаИнспекторите констатираa нарушување на инклузивниот процес со малата Ембла

Инспекторите констатираa нарушување на инклузивниот процес со малата Ембла

росветниот инспекторат констатира дека не е испочитуван процесот на инклузивно образование во случајот со Ембла, девојче со Даунов синдром во Гостивар. Ова за ТВ21 го потврдија од Министерството за образование, од каде наведоа дека инспекторите биле на терен.

Сега останува да се види какви активности ќе преземе општина Гостивар, под чие покровителство се основните училишта.

„Во понеделник ќе имам средба со родителите на децата на училиште, повикав и претставници од комисијата за дискриминација и заедно ќе разговараме. Одлуките не треба да се избрзуваат, тие треба да се оценуваат колку што е можно поправедно и рационално. Не ни требаат социјални стигматизации, туку решенија за проблемите“, изјави Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар.

УНИЦЕФ, исто така, реагираше за случајот „Ембла“, пишувајќи дека локалните власти треба да ја разгледаат истрагата и да донесат одлука за одговорност на оние кои не ги почитувале правата на децата.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...