18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаНајдобриот работник од Делчево се сретна со Папата.

Најдобриот работник од Делчево се сретна со Папата.

Делчевецот Зоран Момчилов кој со сопругата Марија и семејството долги години работи во Монфорте, Италија од страна на матичната компанија Azienda Agricola Castello Di Perno го доби признанието за најдобар работник.

Како награда за својот огромен труд, компанијата му укажа чест на Момчилов да се сретне со Папата Франциск на кого му подари сортно вино произведено токму во компанијата каде работи.

Монфорте е област во кој доминира лозарството и е регион каде најразвиено е производството на вино. Во овој дел од Италија својата егзистенција ја нашле околу 30-тина семејства од Делчевско и околните места. Монфорте меѓу другото е познато и по туризмот кој најмногу е развиен поради големиот број замоци сопственост на аристократски семејства (Маркизи). Токму сопругата на Зоран, Марија Момчилова е задолжена за целосно одржување и управување со еден таков замок, додека нејзините сопственици се надвор од Италија.

Инаку, покрај работата во винаријата Azienda Agricola Castello Di Perno, Момчилов од поодамна се има докажано и во музичките води. На делчевската јавност и е познат како еден од најпознатите вокали, а на неговиот профил и ден денес може да се забележи како на разни свечености, средби и дружења како во Македонија, така и во Италија, се уште го служи гласот, забавувајки ги нашинците но и странците со македонската народна песна.

Средбата на делчевскиот вреден работник со Папата Франциск е овековечена со неколку фотографии.

За повеќе Фотографи и линк до оргиналната статија Тука

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...