21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаНема да останеме на 18 илјади денари минимална плата- Бектеши најавува 20...

Нема да останеме на 18 илјади денари минимална плата- Бектеши најавува 20 илјади до крајот на мандатот

Од март минималната плата ќе биде 18 илјади денари, а до крајот на мандатот минималната плата ќе надмине над 20 илјади денари, кажа министерот за економија Крешник Бектеши во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21.

Министерот Бектеши потенцираше дека согласно постигнатиот договор, платата ќе ја покрие просечната плата со 60,76% и таа ќе изнесува 18,000.

До крај на годината Владата ќе ја покрие разликата од тоа што се сложија стопанствениците до таа од 18 илјади што ја бараше синдикатот.

Меѓу другото, министерот Бектеши во емисијата појасни дека според новиот закон, минималната плата не може да биде помала од 57 отсто од просечната плата, додавајќи дека со ова законско решение, зголемување на просечната и другите видови на плати, автоматски ќе се зголеми и минималната.

Министерот Бектеши во своето гостување на ТВ 21 информираше и за “Недела неработен ден”, каде додаде дека на секој вработен што ќе работи во недела во секторот трговија поголеми дневници за 100%.

Во емисијата се дискурираше и за приватниот сектор, министерот за економија рече дека Северна Македонија е лидер во регионот во однос на поддршката на приватниот сектор.

Меѓу другото во дебатната емисија се дискутираше и за цената на електричната енергија.

Според Бектеши со мерките кои што ги донесе Владата со прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор се обезбеди дополнително домашно производство на струја што на крај влијаеше да нема драстично зголемување на цената за домаќинствата и малите потрошувачи.

Министерот Бектеши увери дека цената на електричната енергија за малите потрошувачи е замрзната, додавајќи дека Северна Македонија поевтина цена на електричната енергија во регионот .

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...