22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаХрватска ја замрзна цената на горивата на 11,37 куни (1,51 евра)

Хрватска ја замрзна цената на горивата на 11,37 куни (1,51 евра)

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ кажа денес дека владата повторно ги замрзнува цените на основните горива, но и на нафтата за домаќинство, поради очекуваниот раст на цените на нафтените деривати.

-Имајќи го предвид очекуваниот раст на цените на нафтените деривати одлучивме повторно да донесеме одлука за лимитирање на цените на евросуперот 95 на постоечките 11,37 куни (1,51 евра), значи тоа е цената која е околу две, три недели и таа ќе остане во следните месец дена, и дизелот на 11,29 куни (1,50 евра), кажа Пленковиќ.
Истакна дека со тоа владата „покажува дека државата води сметка за своите граѓани и нивниот стандард“.

Одлуката, како што наведе, ќе биде објавена денес и веднаш ќе стапи на сила.

-Според тоа утре ќе биде иста цената на бензинот – обичниот евросупер 95 и обичниот дизел, додека цената за премиум горивата нема да биде лимитирана. Кој има пари и сака да си го дозволи најквалитетното гориво, тоа може да го направи, заклучи Пленковиќ.

На прашањето зошто горивото во Хрватска е најскапо во опкружувањето, Пленковиќ кажа дека владата во октомври реагирала и го намалила ударот врз граѓаните.

-Цените се формираат на пазарот, не ги одредува владата, тие времиња одамна се зад нас. Сега се одлучивме на чекор кој е добар за граѓаните. Гледаме дека бензинот се троши како и до сега, кажа хрватскиот премиер, додавајќи дека цените и во соседните земји варираат.

„Ако дистрибутерите на гориво имаат простор да ја спуштат цената, нека ја спуштат, јас сум за“, кажа Пленковиќ.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...