18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаБогоевски: Македонија сега има минималец двојно поголем од Русија

Богоевски: Македонија сега има минималец двојно поголем од Русија

Покачувањето на минималната плата не е подлегнување на притисокот на ССМ. Ова е едно од предизборните ветувања на СДСМ, изјави поранешниот пратеник Павле Богоевски во гостувањето на емисијата „Само вистина“.

Според него, заканите за генерален штрајк од ССМ не можеме да ги толкуваме како притисок врз владата.

-Тие првенствено се притисок кон работодавачите, бидејќи нивнта дејност трпи со штрајкот. Најмило ми е што конечно Македонија не е во групата држави со најниски примања на Балканот. Одамна не сме држава со најниски примања и идеме накај ниво на ЕУ. Мислам сме над минималецот предвиден во Бугарија и повеќе од двојно од минималецот во Русија. Косово и Албанија имаат исто помала минимална плата од нас, потенцира Богоевски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...