19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПандевска: Кога би можел Гоце Делчев и соработниците да „станат“, за нив...

Пандевска: Кога би можел Гоце Делчев и соработниците да „станат“, за нив би било апсурдно ова за кое ние дебатираме

Професорката Марија Пандевска во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека кога би можел Гоце Делчев и неговите соработници да „станат“, за нив би било апсурдно ова за кое ние денеска дебатираме.

Професорката посочи како да се најде решение со соседна Бугарија за Гоце Делчев.
Според неа, win-win ситуацијата е најдобра, иако не е прифатена.

„Во учебниците по историја во Бугарија да се претстави претставата за Гоце Делчев како Македонец, прото-национален Македонец“, вели Пандевска.
Таа објасни и што е прото-националност.

„Тоа е Гоце, тоа е чувството, тоа се основните потреби. Тоа е чувството за Македонија како посебна татковина“, додава Пандевска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...