29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаСветПочина поранешниот министер за надворешни работи Едуард Кукан

Почина поранешниот министер за надворешни работи Едуард Кукан

Поранешниот министер за надворешни работи на Словачка и пратеник во Европскиот парламент Едуард Кукан почина на 82 годишна возраст.

Кукан на министерската позиција беше од 1998 до 2006 година. Во Европскиот парламент пратеник беше од 2009 до 2019 година.

Неофицијално починал како последица на срцеви проблеми.

Потврда за неговата смрт локалните медиуми добиле и од Правниот факултет на Универзитетот Коменски во Братислава каде тој предавал меѓународно право и меѓународни односи.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...