22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаЗабаваПознатата пејачка раскажува за животот на село: Морав да бидам убава 20...

Познатата пејачка раскажува за животот на село: Морав да бидам убава 20 години, а сега не ми требаат тие фасади на лицето за да бидам среќна.

Познатата пејачка Ивана Банфиќ, која со своето присуство ја одбележа музичката сцена на поранешните југословенски простори во 90-те живее со својот сопруг и со синчето во селото Стара Дренчина, недалеку од Сисак.

„Не е толку бајковито како што си замислуваме во главата. Ама јас сакам да чепкам низ градината. Тоа ме смирува. А тоа е и некакво ново искуство што го немав“, вели 52-годишната Ивана.

Во емисијата Здравје на квадрат раскажа дека преселбата во селото Стара Дренчина, недалеку од Сисак, била одлична одлука.

-До таа одлука живеев 20 години само на високи потпетици, во тесни фустани, а бев сопственост на медиумите, и секогаш морав да бидам супер, и морав да бидам убава – признава, додавајќи дека не било важно дали била болна или тој ден немала волја за ништо – морала да ја заврши задачата што била пред неа.

Одлучив. Јас сум убава и природно. Не ми требаат сите тие фасади за да бидам убава. И нешто се сврте во мене. А кога се сврте? Кога го родив мојот син Јан. Тогаш почнав да се прашувам: Чекај сега! Дали има нешто друго? Зошто сме дојдени овде, на оваа планета, за какви искуства? – вели Ивана.

„За живот и среќа потребно е да се има храна, здрава храна и да се остане здрав што подолго и да се живее што подолго.“, заклучува пејачката.

А рецептот на Ивана за долг живот е да се биде во мир и тишина, да се поврзуваш со природата и често да бидеш на чист воздух. Банфиќ ужива на село со сопругот Круно Ладишиќ и синот Јан. Живеат во куќа што ја наследил нејзиниот сопруг и ништо не ѝ е тешко да направи.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...