9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаНа денешен ден е роден Македонскиот Револуционер Васил Чакаларов.

На денешен ден е роден Македонскиот Револуционер Васил Чакаларов.

ВАСИЛ ЧАКАКАЛАРОВ – македонски револуционер

Во текот на Балканските војни 1912 – 1913 г во близина на с.Бел камен Леринско, во борба со грчките војски загинал Чакаларов.Бил ранет во нога и над левата града. Целиот крвав продолжил на пука со својот пиштол.Накрај загинува кај месноста Лакото.
По загинувањето Грците му ја сечат главата и набиена на кол со зурли и тапани ја шетат по селата и по улиците на Лерин викајки : “Го нема Чакаларов ,ја нема Македонија”.
Подоцна телото без главата му е погребано во Лакото, а во црквата во Лерин му е погребана главата.

Роден е во с.Смрдеж – Костурско ,Егејска Македонија на 22.02.1874 г.
Бил ѕидар во Шумен а навечер учел средно училиште.Учел француски јазик, а знаел и грчки.
Чакаларов бил бунтовен Македонски војвода, деец на ВМРО и учесник во Илинденското востание и на Смилевскиот конгрес.
За време на Илинденското востание ,покрај Крушево ,ослободени се уште два града во Егејска Македонија и тоа Клисура во Костурско и Невеска во Леринско.На чело на востанието биле Васил Чакаларов, Пандо Кљашев и Иван Попов .Како и Крушево и Клисура и Невеска биле влашки центри.Чакаларов, како и Питу Гули бил влах.
Клисура била слободна дури 22 дена(Крушевската република била слободна 12 дена).Востанието во Егејска Македонија траело два месеца, а Чакаларов бил еден од најголемите легенди од Илинденското востание кој раководел со најголемата чета од 2000 востаници.

Чакаларов бил близок соработник со Гоце Делчев.
За Грците тој бил бандит, разбојник и натрапник на грчката земја и непријател на хелинизмот.
Во 1903г. кај Д,мбени Костурско (кај месноста Локвата и Вињари )се судриле четата на Чакаларов со турците .Загинале 14 четници ,меѓу нив и братот на Чакаларов, Ѓорги.
Чакаларов се борел во двете Балкански војни – еднаш на страната на Грците против Турците, и вториот пат на страна на Бугарите , надевајќи се дека Македонија ќе се ослободи.Се излагал и првиот и вториот пат .
Германос Каравангелис (владика на грчката патријаршија, поставен од грчката влада да ја погрчи Беломорска Македонија) , давал големи пари да се убие Чакаларов.Каравангелис располагал со огромна мрежа на шпиони и андартски чети кои се бореле против Македонците.Ликвидирале многу Македонци, меѓу нив и Чакаларов.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...