15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаИсторијаКристо Темелко (Врбник, 1915 – Тирана, 1990) поборник за македонскиот јазик во...

Кристо Темелко (Врбник, 1915 – Тирана, 1990) поборник за македонскиот јазик во Албанија

Роден е на 18 април 1915 година во село Врбник, син на Јани и Донес, генерал, член на основачкото собрание на К.П.А. Во пролетта 1937 година бил избран да раководи со огранокот на Скадарската групација во Тирана, заедно со Ќемал Стафа и Васил Шанто. Тој беше осуден на една година за неправилност против државниот и економскиот поредок на 10 февруари 1939 година.

Политички комесар на бандата на Пеза со Мислим Пеза, член на Политбирото, пратеник на народното собрание од првите избори 1945 година, „народен херој“, генерал-мајор, командант на 3. корпус во Берат и директор на Политичката управа во Министерството. на одбраната. Во текот на постапката на Првиот партиски конгрес во Тирана од 8 до 22 ноември 1948 година, обвинет дека е пројугословен, бил исклучен од Политбирото, разрешен од функцијата директор на Политичката управа и разрешен од генералниот секретар на Синдикати и ја напушти војската.

Во 1949 година, откако го бранел својот сонародник Коци Ѕоѕе министер за внатрешни работи во периодот април 1946 – ноември 1948 година. Коци Ѕоѕе бил Македонец од Неговани, Леринско, Егејска Македонија.

Кристо Темелко е осуден од Енвер Хоџа и назначен да работи како претседател на занаетчиските задруги во Тирана и бригадир за бербери, чевлари и кројачи. Починал во 1990 година.

Се смета дека заслуга на видните партиски функционери на некогашната Комунистичка партија, Коци Ѕоѕе, Кристо Темелко и др. кои биле по потекло Македонци е зачувување правото на образование на мајчин македонски јазик за македонското национално малцинство во Албанија и оставање на работа на македонски учители од Македонија./Пишува Никола Ѓурѓај

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...