9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаИсторијаЕве што напишал Англискиот новинар Ричард Катон Вудвил кога претстојувал во Македонија...

Еве што напишал Англискиот новинар Ричард Катон Вудвил кога претстојувал во Македонија за време на Илинденското востание !!

Англискиот новинар Ричард Катон Вудвил претстојувал во Македонија за време на Илинденското востание и на 10 октомври 1903 година објавил графика под наслов „Бугарија и Македонското востание,” во која го претставил бруталното однесување на бугарската војска спрема македонските востаници.

Во описот на графиката се вели:

„Чета востаници уапсена од бугарската редовна војска токму кога тие ја преминуваат бугарско-турската граница.”

Претставена е сцена, каде што чета македонски комити се обидуваат да ја минат границата по разбивањето на Илинденското востание за да се спасат од сигурна смрт.

Тогаш во Македонија имало 250 илјади турски војници и уште 150 илјади нерегуларни сили – тнр. башибозук, кои вршеле невидени злосторства. Бугарија, сходно својата подла и дволична политика кон Македонија, речиси целосно ја запечатила границата и ги запирала македонските востанички чети што сакале да се префрлат.

Бугарските војници се прикажани како ја пресретнуваат македонската чета, ја разоружуваат и заробуваат неколку комити кои успеале да ги фатат. Војниците отвараат оган по останатите комити кои пак се приморани да се вратат назад во Македонија.

Бидејќи меѓу востаниците имало ранети, бугарските војници се прикажани како морале да преснесат еден од фатените комити.
Пристигнувањето до границата било исклучително тешко, проследено со борби и обиди на бугарската војска да ги оневозможи македонските востаници.

Колку била сериозна ситуацијата на границата зборува и фактот дека подрачјето на Серскиот Округ под контрола на Јане Сандански се вклучил со напади врз турската војска за да овозможи да се извлечат и спасат од смрт што повеќе востаници.

Сандански одлучил да дејствува иако бил изричито против предвременото дигање на востанието – на што кумувала Бугарија – и не учествувал во истото со цел да го заштити македонското население од одмазднички напади.

ИЗВОР: Richard Caton Woodville, “Bulgaria and the Macedonian Uprising,” October 10, 1903.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...