19.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСимовски: Од пописот ќе знаеме колку граѓани останале, но не и колку...

Симовски: Од пописот ќе знаеме колку граѓани останале, но не и колку заминале

Директорот на Завод за статистика, Апостол Симовски за ТВ 21 вели дека преку пописот индирекно ќе се дознае колку граѓани на Северна Македонија заминале во странство, но не и времето кога мигрирале.

-Ќе може преку регистрите да се утврди индирекно колку ја напуштиле земјата и колку не се овде.Овие податоци може да ги знаеме бидејќи имаме одредени податоци во базите, меѓутоа нема да знаеме кога заминале и каде, вели Симовски.

Симовски очекува резултатите од Пописот да се објават на 31 март според предвидениот рок и тврди дека се сè одвива според планот

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...