15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаИсторијаНа 10 март 1965 година почина писателот Стале Попов- Негови најпознати дела...

На 10 март 1965 година почина писателот Стале Попов- Негови најпознати дела се Крпен живот и Калеш Анѓа.

На 10 март 1965 година почина Стале Попов еден од најзначајните македонски писатели. Во неговите дела го раскажува секојдневнието и макотрпниот живот на македонскиот народ под ропство. Негови најпознати дела се Крпен живот и Калеш Анѓа.
Слава му….

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...

Фалсификуваните евра внесени во Косово се печатени во Македонија

Ова тврдење се наведува во синоќешното соопштение на Обвинителството, по повод неговото барање за одредување едномесечен притвор за шестмината уапсени, од кои тројца македонски...