20.2 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски до граѓаните: Стоковите резерви на државата се полни..

Пендаровски до граѓаните: Стоковите резерви на државата се полни..

Државата има доволни стокови резерви за задоволување на потребите на граѓаните, но проблем може да настане доколку кризата во Украина потрае подолго и тогаш ќе бидат потребни интервентни увози, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски гостувајќи во „Утрински брифинг“.

Тој нагласи дека токму за ова било разговарано и на вчерашниот Совет за безбедност, заедно со прашањата поврзани со безбедносните аспекти.

– Проценките се однесуваат на реалните факти изнесени од премиерот. Ние сме пополнети во стоковите резерви. Проблем ќе биде ако ова со Украина потрае подолго. Тогаш ќе треба да правиме интервентни увози. Србија донесе одлука да не прави извоз на животно битни ресурси. На берзите се качија цените не само на нафтата, туку и на житото, истакна Пендаровски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...