26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаСветБалтичките продавници ги отстрануваат сите Руски производи од полиците..

Балтичките продавници ги отстрануваат сите Руски производи од полиците..

Големите балтички маркети на намирници соопштија во четвртокот дека ќе ги отстранат производите од руско и белоруско потекло од полиците на продавниците поради руската инвазија на Украина, пренесува hr.n1info.

„Оваа одлука ја донесовме откако руските трупи ја нападнаа Украина од руска и белоруска територија“, изјави Ернеста Дапкиен, портпаролка на најголемиот литвански трговски синџир „Максима“.

Стоките од Русија и Белорусија, главно алкохолни пијалаци, учествуваат со само 1,3 отсто од продажбата на „Максима“.

„Рими“, уште еден голем трговски синџир, соопшти дека ќе ги отстрани руските производи од своите продавници во Литванија, Латвија и Естонија, објави новинската агенција БНС.

„Ги цениме и почитуваме различните мислења и целосно го поддржуваме изнаоѓањето мирни решенија во сите конфликтни ситуации. Затоа, прекинот на соработката со руските компании ни се чини логичен и неопходен потег во сегашната ситуација“, изјави Ваидо Падумае, извршен директор на „Рими Естонија“.

ЕУ најави нови санкции против Белорусија поради нејзината улога во рускиот напад врз Украина. Украинската гранична служба соопшти дека руските трупи, со белоруска поддршка, ја користеле Белорусија како една од влезните точки.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...