18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветВо Украина ќе биде конфискуван имотот на Русија и на руските државјани.

Во Украина ќе биде конфискуван имотот на Русија и на руските државјани.

Во Украина ќе биде конфискуван имотот на Русија и на руските државјани.

Украинскиот Парламент денеска изгласа закон со кој се дозволува заплена на имот на Русија или на руски државјани во Украина, поради руската инвазија врз Украина. Украинската Влада ќе може да му предложи на Советот за безбедност кој имот да се конфискува, а откако Советот ќе даде согласност, имотот ќе премине во владеење на државата. Пред 8 дена Русија почна со инвазија на Украина. Според информации објавени во медиумите, околу 800.000 државјани на Украина, имаат и руски државјанства.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Со 76 ласа за и 6 против, Африм Гаши е избран за претседател на Собранието на Македонија. Против гласаа само пратениците од Левица.

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...