22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаГраѓаните за секој литар бензин на државата и плаќаат 35 денари.

Граѓаните за секој литар бензин на државата и плаќаат 35 денари.

Од секој литар гориво што ќе го ставите во резервоарот на вашиот автомобил 35 денари одат како давачка за државата. Тоа значи дека на 84 денари за гориво, реалната цена на горивото е 49 денари, а останатите 35 денари одат во државна каса. 22 денари од нив се акциза а дополнително 13 денари е ДДВ.
Кај дизелот има малку помала акциза и таа изнесува 15,5 денари за литар. 75,5 денари е литар дизел. Секогаш кога ќе ставите 1 литар дизел, на државата и плаќате 15,5 денари акциза и дополнително уште 11.5 денари ДДВ што значи дека вкупните давачки кон државата на секој литар дизел изнесуваат 27 денари. Тоа значи дека само цената на дизелот без давачките за државата изнесува 48,5 денари

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...