18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветКинески Јунионпеј ќе биде замената за Мастеркард и Виза во Русија

Кинески Јунионпеј ќе биде замената за Мастеркард и Виза во Русија

Кинески Јунионпеј ќе биде замената за Мастеркард и Виза во Русија
Виза и Мастеркард соопштија дека ги прекинуваат нивните активности во Русија. Се очекува ова да биде еден од најсилните удари врз руските граѓани, во нивното секојдневно функционираање и да биде една од најтешките економски санкции врз земјата.

Но, Русија очигледно подолго време се подготвувала за оваа можност, бидејќи руските банки објавија дека имаат разработено свои, домашни форми на електронско банкарство. Банката „Сбербанк” најави дека ќе ги замени картичките „Visa” и „Mastercard” со системот МИР, кој го има развиено во соработка со кинеската „UnionPay”.

„UnionPay” веќе неколку години ги има надминато „Visa” и „Mastercard” по обемот на трансакции кои ги врши, со картички или во електронско банкарство. Но, компaнијата досега скоро и да не работела надвор од Кина и ќе се соочи сериозен тест дали може преку ноќ да го покрие и рускиот пазар.

Русија веќе се обидува загубените пазари во Европа и САД да ги замени со поголема трговска размена со Кина, Пакистан, Иран и Индија, во надеж дека ќе биде дел од голем, нов економски блок на Евроазија.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...