20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаКреаторите на "Јавна соба" добија по четири години затвор за ширење детска...

Креаторите на “Јавна соба” добија по четири години затвор за ширење детска порнографија во Македонија.

Кривичниот суд изрече две казни за случајот “Јавна соба”. Основачот на оваа група на социјалната мрежа “Телеграм”, Дарко Костовски доби 4 години затвор, а на исто толку години е осуден и администраторот Михаил Паневски.

Костовски и Паневски се гонеа за кривично дело производство и дистрибуција на детска порнографија. Дури 102.000 фотографии и видеа биле најдени во телефонот на Костовски, а повеќе 14.000 фотографии и видеа кај Паневски, кажа судијката Билјана Коцевска.

Обвинетите се огласуваат за виновни бидејќи првообвинетиот ја основал групата Јавна соба на Телеграм, а второобвинетиот како модератор иако морале да внимаваат што се прикачува во групата, дозволиле да се направи достапно видео со порнографски елементи со дете“, додаде Коцевска.

Двајцата беа и во притвор поради опасност од бегство. А во обвинителниот акт стоеше: „Во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата обвинети, како основач и модератор на групата ‘Јавна соба’ на социјалната мрежа Телеграм, биле должни да се грижат за содржината на текстуалните и аудио-визуелните содржини кои се споделуваат од членовите на групата“.

Потсетуваме, креаторот на групата е на возраст од 33 години, семеен човек со 2-годишно дете. Администраторот е од Скопје и требало да стане полицаец. Двајцата биле во притвор поради можноста да избегаат.
Toчка.Мк

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...