13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаAлбанците се 35, а Бугарите во Македонија се 15 проценти – Еве...

Aлбанците се 35, а Бугарите во Македонија се 15 проценти – Еве што вели познат албански политичар за бројките од пописот!

Остана уште малку време до објавувањето на официјалните резултати од пописот на населението во Македонија. Како што се зборува, резултатот нема да биде задоволителен заАлбанците, бидејќи мнозина од нив одбиле да се попишат како жители на Македонија и ова ќе го намали реалниот резултат за Албанците во земјата.“ – објави информативната агенција на албански јазик ИНА, а пренесува Експрес.

ИНА пишува: „Од друга страна, многу домашни аналитичари и во регионот велат дека Албанците ќе бидат со повеќе од 35 проценти во структурата на населението, иако политиката отсекогаш имала рака на реалната бројка.“

Поранешниот политичар Ружди Матоши предвидува дека во Македонија живеат 35 проценти Албанци, 40 отсто Македонци, 15 отсто Бугари и 10 отсто други малцинства, пренесува ТС. Според Матоши, опаѓа бројот на Македонците и се зголемува бројот на Бугариоте и Албанците. Според многу познавачи на ова прашање реалност е дека бројот на Албанците е видно поголем од 20 отсто, колку што стои во Уставот на Македонија.“

„Само предвидување е … Македонци 40%, Албанци 35 %, Бугари 15 % и малцинства 10%.“
„Попис во с.Македонија’ – напиша Ружди Матоши на неговиот фејсбук-профил.“

Инаку, во ова „предвидување“ паѓа во очи дека Македонците, Албанците и Бугарите Матоши ги навел со ист статус, дополнувајќи и претпоставка за „малцинствата“. Дали ова значи и негова претпоставка дека и Албанците и Бугарите ќе здобијат ист статус како Македонците – државотворен народ“, со навестените измени во Уставот на с.Македонија? Тоа веќе го побараа одделни универзитетски професори-Албанци и одделни други претставници на албанската етничка заедница во Македонија.

Преведено од Експрес

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...