Убиен сопругот на вицепремиерката на Украина додека се обидувал да евакуира цивили

Сопругот на вицепремиерката на Украина за европски и евроатлантски интеграции Олха Стефанишина загинал во руското гранатирање, објави на социјалните мрежи украинската пратеничка Лесија Василенко.

Богдан Стефанишин бил убиен пред два дена за време на руско гранатирање додека се обидувал да ги евакуира цивилите од Чернихив.

“Вчера плачев повеќе отколку во сите други 36 дена од војната. Сопругот на мојата колешка Олха Стефанишина беше убиен. Тој загина како херој, обидувајќи се да евакуира цивили од Чернихив. Незамислива трагедија”, напиша Василенко на Твитер.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here