22.3 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаСветБегалката Татиана од Украина: Сопругот го закопавме во градината покрај јаготките, и...

Бегалката Татиана од Украина: Сопругот го закопавме во градината покрај јаготките, и дојдовме тука.

Милиони Украинци од почетокот на војната се раселија ширум Европа, и зад себе ги оставија разурнатите домови во родниот крај. Според последните податоци, во Хрватска пристигнале околу 12.400 бегалци од Украина, а нивните приказни се траорни.

Во емисијата Директ на РТЛ гостуваше Татиана Русанова, професорка од Мариупол, која вчера пристигнала во Врбовец заедно со ќерка и, и со уште четворица сограѓани.
Таа тргнала кон Хрватска на 13-ти март, а патешествието и било исполнето со страв и неизвесност, додека со ќерка и се криеле во подрумите на зградите, без храна, на минусни температури.

-Сопругот ми го убија Русите, пред еден месец. Последното нешто на кое се сеќавам е како тој ми го подаде малото куче, додека бев во засолништето. Потоа замина горе, заедно со родителите. Започна бомбардирањето, и сите во засолништето лежевме на подот и чекавме да заврши.
Кога престана бомбардирањето, започнав да го довикувам сопругот. Не ми одговори. Го најдовме ранет, му беше погодена артеријата. Беше невозможно да се најде лекарска помош, да се спаси… Го закопавме во градината, покрај јагодите. Ние знаеме дека тој е таму, тоа е се – раскажа Русанова.

Фокус

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...