18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМатичните утре на протест- Итните пациенти да се јавуваат во брза помош...

Матичните утре на протест- Итните пациенти да се јавуваат во брза помош !!!

Утре на Денот на здравјето, 7 април, матичните лекари повторно ќе одржат мирен протест пред Министерството за здравство, од 12 ч. до 12 часот и 30 минути.

Од здружението на приватни лекари порачуваат итните пациенти да одат во службата за итна помош. Ова е третпат како тие ќе го изразат своето незадоволство, бидејќи како што велат здравствените власти немаат слух за нивните барања.

Клучните барања на матичните лекари е да се направат законски измени со кои пациентите нема да се водат на име на лекар, туку на здравствената установа во која работат, да се предвиди полесен пристап до лекови на хронично болните пациенти, како и покачување на капитацискиот бод од 63 на 90 денари по пациент, според кој фондот за здравство им исплаќа плата на матичните општи лекари.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...