8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗекири спроведен во Шутка- 30 дена притвор за Мухамед Зеќири, сега веќе...

Зекири спроведен во Шутка- 30 дена притвор за Мухамед Зеќири, сега веќе поранешен генерален секретар на Владата

30 дена притвор за Мухамед Зеќири, сега веќе поранешен генерален секретар на Владата, заради злоупотреба на службемата положба и овластувања.
“Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерка притвор против едно лице за кое постојат основани сомненија за сторено кривично дело
Злоупотреба на службена положба и овластување, судија на претходна
постапка по произнесување на надлежниот обвинител и осомничениот во присуство на неговиот бранител во однос на предлогот, а притоа ценејќи ги сите факти приложени во предлогот, донесе решени со кое го прифати
предлогот и на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30
дена заради постоење на основите од член 165 ст.1 т. 1,2 и 3 од ЗКП.
Како што и претходно информираше судот, судијата на претходна постапка по добивање на предлогот на Јавниот обвинител, во Законски утврдениот рок издаде наредба до надлежната ПС за спровод на осомничениот, но во
текот на денот истиот самиот се пријави во судот да се произнесе во
однос на предлогот.
Против ова решение странките имаат право на жалба до Кривичниот совет на
овој суд. Што се однесува до другите двајца осомничени – опфатени со
предлогот за определување мерка притвор кои се странски државјани и за
кои е добиено известие дека се недостапни на органите на прогон,
донесено е решение за притвор од нивно пронаоѓање односно лишување од
слобода”, соопштија од Кривичниот суд.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...