18.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаЗабаваКартонска макета на Грујо ќе ги одлежи казните кои му ги изрече...

Картонска макета на Грујо ќе ги одлежи казните кои му ги изрече судот

Генијалната идеја на тетовското СВР, кое на надвозникот над автопатот Скопје-Тетово постави макета од полицаец за да ја контролира брзината на возачите, ја инспирираше судската власт да го реши проблемот кој со години им го руши рејтингот и еднаш-засекогаш да го смести Груевски зад решетки.

Имено, по примерот на СВР Тетово, картонска макета на бившиот премиер веќе е на пат кон Идризово и многу набрзо ќе почне со отслужување на повеќе последователни казни, одредени од македонските судови.

– Ова нека им биде лекција на сите што мислат дека можат да избегаат од казната. Правдата е спора, но на еден или на друг начин, ќе ве стигне без разлика каде се криете. – изјавија од Министерството за правда, од каде и потекна идејата за затворањето на Груевски.

Од таму велат дека во моментов се преговара со уште неколку осуденици за отслужување на казните на истиов начин, но за сега нема постигнат договор со адвокатите на Мијалков.

Текстот е Сатира со цел малку да се насмееме. Извор Коперација.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...