6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНовата електрична Панда ќе се произведува во Србија.

Новата електрична Панда ќе се произведува во Србија.

Како што е соопштено, Србија ќе има голема улога во стратегискиот план на Стелантис до 2030 година, заснован на електрификација на производната гама на сите марки во рамки на автомобилскиот гигант, вклучувајќи го Фиат.

Извршниот директор на Стеантис Карлос Тавареш го соопшти ова за време на средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

Новиот компактен автомобил на струја, кој допрва треба да биде именуван, ќе се произведува во фабриката во Крагуевац (во која Србија има сопственички удел од 33 отсто), наместо досегашниот модел фиат 500Л.

Се очекува новиот модел кој ќе се произведува во Крагуевац да биде новата генерација на фиат панда, со погон на струја, а ќе биде заснована на концептот фиат чентовенти од 2019 година.

Новата електрична панда ќе биде поголема од актуелниот модел и се очекува да биде во класата на субкомпактните модели на Стелантис групацијата како пежо е-208 и опел корса-е.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...