6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаСветУапсено 4-годишно дете во Холандија- Го украло автомобилот на неговите родители при...

Уапсено 4-годишно дете во Холандија- Го украло автомобилот на неговите родители при што направило и сообраќајна несреќа

Полицијата во централниот град Утрехт соопшти дека дете удрило во два паркирани автомобили во саботата, пред да го напушти местото во пижами и боси нозе.

Загрижените случајни минувачи повикале полиција откако го забележале како на студ само оди по улица.

Никој не бил повреден за време на неговото бегство, а полицијата на Инстаграм соопштила дека открила „нов Макс Верстапен“.

Полицијата напишала дека детето се разбудило во саботата кога татко му отишол на работа и ги зело клучевите од автомобилот на мајка си „за да се повози“.

Откако полицајците биле повикани да го земат, дошла дојава за напуштено возило во близина, кое изгледало дека удрило во два паркирани автомобили.

Тоа било регистрирано на мајката на момчето, а полицајците ја повикале. Полицијата рекла дека тој имитирал возење и правел гестови за вртење на воланот.

„Тогаш сфативме дека детето можеби е возачот“,

На четиригодишното момче му било дадено топло чоколадо во полициската станица и плишано мече, пред да му го дадат на мајка му.

Заедно отишле на местото на судирите, каде го прашале дали може да покаже како функционира автомобилот.

Детето – опишано од неговата мајка како „снаодливо“ – го отворило автомобилот со клучот, го запалило и го придвижило стапалото кон куплунгот и педалите за гас, соопштила полицијата.

Полицајците апелираат до родителите да ги кријат клучевите од автомобилот од децата.

„Пронајден е нов Макс Верстапен во (предградието на Утрехт) Овервехт“, напишала полицијата во објавата, мислејќи на актуелниот холандски светски шампион во Формула 1.

„За среќа, авантурата на овој мини возач заврши со судар“, додаде полицијата, објави Си-Ен-Ен.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...