6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЕве кој навистина си ја сака Верата: Мицкоски и градоначалникот Кирил Пецаков...

Еве кој навистина си ја сака Верата: Мицкоски и градоначалникот Кирил Пецаков во Струга на традиционална струшка литија.

 

Градот на мостовите осветен од моштите на Свети Георгиј Победоносец донесени од манастирот во Рајчица и неговата чудотворна икона. Илјадници верници од сите краеви и оваа година ја продолжија духовната древна традиција.

Литијата,предводена од првиот редар облечен во римска воена облека како од времето на Свети Георгиј кој бил воен трибун во римската војска ,звуците на оркестарот гласовите на псалатите и главниот украс на молитвената поворка чесните мошти и чудотворната икона опкружени од верна гарда од мијачкиот крај беше во духот на мирот, светлината и љубовта.

Стружани живет за овој весел ден кој допринесува за продлабочување на верата.

На Литијата присуствуваа и градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...