26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаИзвадени тракторски гуми од дното на Охридското Езеро.

Извадени тракторски гуми од дното на Охридското Езеро.

Автомобилските гуми се честа појава низ дното на Охридското Езеро.

Сме извадиле многу, но има и големи тракторски и од најмалите. Исто среќаваме и велосипедски гуми, вели нуркачот Никола Паскали.

„Гуми и денес можете да видите на старите кајчина или на места каде што се паркираат пловни објекти за заштита и така ги има насекаде низ езерото. Не сакаме да веруваме дека некој после промена на гумите би ги фрлил во езеро. Нашите видеа имаат едукативен карактер со цел да се долови моментот дека работите кога ќе се фрлат во вода не исчезнуваат. Доаѓаат во вид на токсини во нашето тело. Затоа треба да ја чуваме животната средина зошто од истата вода пиеме сите“, велат од НК Акватек.

Видео: Нуркачи Никола и Игор Буловски, мини еко акција после тренинг.

ОхридНет

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...