19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонците во Албанија според традициите го одбележаа Ѓурѓовден

Македонците во Албанија според традициите го одбележаа Ѓурѓовден

Македонците во Албанија, независно од нивната верска припадност, врз основа на вековните традиции, го одбележаа денот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец – Ѓурѓовден.

Достоинствено одбележувањето, кое почнува во пресрет на празникот и трае три дена, беше во Преспа, Врбник, Голо Брдо и Гора.

-Во Мала Преспа, имаше организирани прослави во селата Шулин, Глобочени и Долна Горица. Во село Долна Горица, беше одбележан споменот на славниот патрон и небесен застапник, светиот великомаченик Георгиј Победоносец во црквата Св. Ѓорѓија, со богослужба што ја одржа отец Алексо Темелко, пренесува весникот Македониум.

Во областа Гора прослава се организираше во село Шиштавец, каде се одржа и трка со коњи, додека во областа на Голо Брдо, Ѓурѓовден организирано се славеше во село Стеблево.

-На Ѓурѓовден во Мала Преспа, Врбник, Гора и Голо Брдо се изведуваат многу обичаи поврзани со овој празник. Почнуваат на 5 мај пред зајдисонце кога сите млади и постари одат по ливадите и градинте, каде берат гранчиња /потки/ и цвеќиња, ги носат дома каде ги закитуваат портите, влезната врата на куќата, трлата, плевните, се за здравје и во чест на доаѓањето на пролетта, наведува весникот.

Според верувањето потките ги штитат куќите од разни опасности, а нивите и родот од несреќа. Во некои места гранче боз се става пред куќата пред влезната врата и утрото на Ѓурѓовден секој кога ќе стане и излегува надвор стапнува на бозот за здравје.

Насекаде, вечерта спроти празникот и вчерашниот ден се виеше македонско оро и се пееја традиционални песни наследени од нивните предци.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...