6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаМВР: Многумина од полицајците ќе одат во пензија годинава, затоа вработуваме 600...

МВР: Многумина од полицајците ќе одат во пензија годинава, затоа вработуваме 600 нови..

Министерството за внатрешни работи огласот за вработување на дури 600 нови млади полицајци го оправдува со тоа што годинава голем број на полициски службеници со бенефициран стаж ќе заминат во пензија.

„Природниот одлив на работници од МВР по основ на пензионирање во 2021 изнесува вкупно 513 работници. Додека за 2022 година се предвидени 877 работници да се пензионираат, со можност и очекување дека бројката ќе се зголемува имајќи во предвид дека по одредени основи за пензионирање одлуката на работникот да се пензионира е на негово лично барање“, гласи објаснувањето од МВР.

МВР во огласот што го објави денеска пред медиумите ги наведе и условите кои треба да се исполнат за вработување, како и бројот по сектори и регионални центри каде што се потребни полицајци.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...