17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаПоскапе автобускиот превоз Куманово-Скопје, ќе достигне цена и до 200 денари во...

Поскапе автобускиот превоз Куманово-Скопје, ќе достигне цена и до 200 денари во правец, велат превозниците

Од денеска за 20 денари поскапе автобускиот превоз на релацијата Куманово – Скопје. Наместо 150 денари колку што чинеше билетот во еден правец, сега патниците мора да платат 170 денари. Во двата правци тоа се 340 денари. За 24 работни денови секој патник треба да издвои 8160 денари, пишува kumanovonews.mk.

Патниците се жалат дека поскапувањето е голем удар за семејниот буџет, бидејќи автобускиот превоз го користат главно студенти и вработени во Скопје, кои за да стигнат на работа сега мора да дадат пола плата.

„Со автобус патуваат оние коишто се пониски примања, другите одат со кола. Во Германија превозот во цела држава за цел месец е 9 евра, а кај нас таа цена за ден и половина“, вели кумановец.

Дел од кумановските прeвозници велат дека не знаеле за поскапувањето, бидејќи никој не ги известил и денеска возеле по стара цена, но најавуваат дека и тие ќе направат корекција.

„Поскапеа нафтените деривати и ние немаме друг избор, ако продолжи вака ќе отиде цената на 200 денари. Знаеме дека е скапо ама немаме економска исплатливост, литар нафта е 100 денари. Доколку државата одлучи да го субвенционира превозот ќе ги вратиме старите цени“, велат превозниците, кои додаваат дека месечната карта се` уште чини 4.200 денари и важи за 30 дена во месецот.

Автобуската карта од Куманово за Скопје се зголеми пред 5 месеци од 120 на 150 денари.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...