7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаKoвачевски: Во многу заглавени јавни претпријатија вработени земаат поголема плата од мене...

Koвачевски: Во многу заглавени јавни претпријатија вработени земаат поголема плата од мене и од претседателот на државата.

Премиерот Димитар Ковачевски, говорејќи за потребата од реформа на јавната администрација, во неколку јавни настапи вели дека во многу јавни претпријатија што генерираат загуби, директори и членови на управни одбори земаат поголеми плати од премиерот, претседателот на државата и на Врховниот суд.

– Побарав да ги достават менаџерските договори кои што ги имаат јавните претпријатија и добивме одговор дека тие биле строго доверливи менаџерски договори. Затоа, Комисијата за економски систем на Владата доби задача да ги обезбеди овие договори со јасна задача – рече неодамна Ковачевски.

Фокус се обрати до Владата со прашање дали е утврдено за кои јавни претпријатија станува збор, меѓутоа од таму велат дека засега не може да се добие оваа информација, бидејќи се уште во тек е процесот на прибирање на податоци.

„Се работи на информацијата и се прибираат податоци од повеќе институции. Целосните податоци ќе бидат ставени на разгледување на седница на Влада и по истите ќе се донесе одлука, по што јавноста ќе биде известена“, ни одговорија од Илинденска.
Според Владата, постои голема неконзистентност кај платите кај раководниот кадар, меѓутоа, како што неодамна изјави Ковачевски, и кај вработените во различни министерства.

-Се користат неревидираните општи колективни договори на различни гранкови синдикати коишто на различен начин ги дефинираат платите. Тоа треба да биде усогласено бидејќи е добро и за вработените, меѓутоа е добро и за зголемувањето на нивото на услуги кои ги даваат на граѓаните – истакна премиерот.

Инаку, до крајот на оваа 2022 година треба да се изработи Закон за плати, кој, според најавите, треба да обезбеди усогласување на платите во институциите и намалување на диспропорцијата меѓу нив.

Извор: Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...