8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаОд денес горивата ќе беа поевтини и до 25 денари доколку СДСМ...

Од денес горивата ќе беа поевтини и до 25 денари доколку СДСМ вчера не го одбиеше предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за намалување на акцизата и ДДВ.

Од денес горивата ќе беа поевтини и до 25 денари доколку СДСМ вчера не го одбиеше предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за намалување на акцизата и ДДВ.

Во цената на безоловниот бензин 95 акцизата учествува со 22 денари, а ДДВ со 16.78 денари. Со тоа цената на безоловниот бензин 95 е 110 денари. Безоловниот бензин 98 се продава по цена од 112 денари, во таа цена е засметана акциза од 22 денари и ДДВ од 17.1 денари. Во дизелот акцизата и ДДВ изнесуваат по 15.5 денари, па тој се продава за 102 денари.
Граѓаните и бизнис секторот се незадоволни од односот на државата кон кризата. Кој е авторот на овој досетлив перформанс со кој се изразува негодување од нереално високите цени на горивата, не успеавме да дознаеме. Сепак, можеме да забележиме дека станува збор за уште една креативна форма која го изразува големиот гнев на граѓаните од инфлацијата, високите трошоци за живот и корупцијата во Македонија.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...