18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаМомчето од Кочани не било каснато од гуштер, туку од стршлен, таткото...

Момчето од Кочани не било каснато од гуштер, туку од стршлен, таткото ќе ја бара правдата на суд!

Момчето од Кочани на возраст од седум ипол години, за кое пред три дена таткото тврдеше дека било каснато од гуштер на петата, додека спиело, а кога во паника заминале во Итната медицинска помош во Кочани, од таму биле препраќани кај матичниот лекар, наместо веднаш да му се пружи помош, всушност било каснато од стршлен.

Ова за ,,Фокус” го потврди таткото на момчето, Мухамед Мемедов, а истиот податок е наведен и во специјалистичкиот извештај кој родителите го добиле од ЈЗУ Клиничка болница Штип.
На Итна медицинска помош се доаѓа кога треба да се пружи итна помош, а не да не препраќаат кај матичен, обвини таткото Мухамед Мемедов неколку часа по настанот, пред три дена, пред камерите на Радио Кочани, посочувајќи ја докторката Дивна Давиткова како виновник дека наместо детето да биде веднаш прегледано, ги праќала кај матичен лекар.

Кажа дека потоа бил препратен на инфектолог, од каде му барале упат, а на крај работата стигнала и до директорот на болницата, кој испратил медицинска сестра да земе упат за побргу да се изврши прегледот.
За повеќе детали на Фокус

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...