Бориславова: Бугарија ја поддржува европската иднина на Северна Македонија и Албанија

Комисијата за надворешни работи на Народното собрание на Бугарија, согласно процедурата, денеска треба да го разгледа предлогот на француското претседателство со ЕУ за деблокирање на европскиот пат на Северна Македонија, по што бугарската Влада ќе се запознае со деталите за да се види дали со предложениот документ се заштитени бугарските интереси, изјави за МИА шефицата на Кабинетот на бугарскиот премиер Кирил Петков, Лена Бориславова.
Бориславова во кусата изјава нагласи и дека Бугарија ја поддржува европската перспектива на Република Северна Македонија и Албанија.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here