19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОпштина Охрид ќе додели по 6.000 денари на студенти кои студираат надвор...

Општина Охрид ќе додели по 6.000 денари на студенти кои студираат надвор од Охрид, а се од семејства со социјален ризик

Советот на општина Охрид денеска ја усвои Предлог-одлуката за усвојување на програмски документ – препораки за видовите, критериумите, висината и начинот на спроведување постапки за финансиска поддршка од средствата предвидени во буџетот на општина Охрид и во годишните програми за работа од Секторот за образование, детска, здравствена и социјална заштита за учебната 2022/2023 година наменети за ученици, студенти и наставници.

Дел од Предлог-одлуката е и мерката “Образовен додаток” наменета за студенти од општина Охрид кои студираат надвор од Охрид, а потекнуваат од семејства со социјален ризик – со примања до износот на минимална плата во Македонија, многудетни семејства и еднородителски семејства.

Еднократно ќе се доделат по 6.000 денари на најмногу 120 студенти.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...