18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаСтружанецот Гоце Митрески на пат од селото Радожда кон Струга, наишол на...

Стружанецот Гоце Митрески на пат од селото Радожда кон Струга, наишол на повредено мало мече, кое веднаш го однел на преглед во ветеринарна станица

Стружанецот Гоце Митрески на пат од селото Радожда кон Струга, наишол на повредено мало мече, кое веднаш го однел на преглед во ветеринарна станица каде мечето било прегледано и соодветно третирано со витамини, од каде добил препораки за понатамошно закрепнување и негово враќање во природата. За случајот веднаш ја известил полицијата и ловното друштво од Струга. Малото мече било дехидрирано и веднаш било нахрането. Гоце е голем љубите на животните и им помага секогаш кога ќе се најдат во незавидна ситуација.

„Мечето тешко се движи и во моментот го имам згрижено во мојот дом, се до негов транспорт на соодветно место. Барам начин во соодветна здравствена институција да му биде направен преглед, односно скенер на главата. Во контакт сум и со надлежни државни институции за понатамошен негов третман“, рече за Глас на Америка, Гоце Митрески.

Автор: Мики Трајковски, Охрид Глас на Америка.
За повеќе фотографии кликнете и детали до оргиналната содржина кликнете ТУКА

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...