9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаБретен – малиот град со најмногу Македонци (Делчевци) во Германија

Бретен – малиот град со најмногу Македонци (Делчевци) во Германија

Денес ви ја раскажуваме приказната за Бретен, град во кој според кажувања на наши жители, живеат најголем број Македонци во регионот Баден-Виртенберг. Зафир Васев е иселеник кој моментално е во пензија, кој е еден од првите кој со тогашната група Македонци пристигнал во Бретен во седумдесеттите години од минатиот век. Најголем дел од нив работеле во најголемата фирма за производство на шпорети ,,Неф” каде работела и неговата сопруга Блашка, а работел и приватно после работата со што стекнал капитал за мирен и безгрижен пензионерски живот. Карактеристично за ова семејство е што во нивната куќа во Бретен, како што раскажува Васев, тогашниот сопственик на фирмата ,,Неф” за време на војната ја има криено неговата сопруга Еврејка од нацистите.

Чичко Зафир Васев со гордост се сеќава на времето кога како што вели ,,Господ и Тито” оделе по земјата. Тоа било време кога голема група Македонци пристигнале во Бретен на работа и останале на работа во овој град. Според кажувањата на неговиот син Бошко Васев кој им посредува на Македонците за работа во Бретен, во моментот има околу 2000 Македонци кои својот леб го заработуваат во ова германско гратче. Токму благодарение на ова семејство, а најмногу на иселеникот Бошко Васев имавме прилика во два наврати да го посетиме Бретен.

Приказната на чичко Зафир на овој линк:https://fb.watch/eCOubXQO45/TUKA

Delcevo.365

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...