10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаСекоја чест - Прилепското друштво “Методија Андонов – Ченто” од Сиднеј...

Секоја чест – Прилепското друштво “Методија Андонов – Ченто” од Сиднеј донираше финансиски средства за шест училишта во Прилеп

Австралиско – Mакедонското здружение “Методија Андонов – Ченто” кое што e непрофитна организација посветена на луѓето кои доаѓаат од Прилеп, Македонија и пријателите, со седиште во Сиднеј, Австралија (Australian Macedonian Association – Metodija Andonov – Cento, Sydney) обезбеди финансиски средства и истите во соработка со наставникот Гоце Бумбароски ги донираше во шест училишта од Општина Прилеп (ООУ Кочо Рацин, ООУ Кире Гаврилоски – Јане, ООУ Добре Јованоски, ООУ Страшо Пинџур, ООУ Рампо Левката и ООУ Круме Волнароски.)

Донацијата во износ од околу 200 000 денари беше искористена за обезбедување на различни материјали за потребите на горенаведените училишта како што се: печатари, скенери, лаптоп, телевизори, тример косачки, поликолор, топки, играчки за сензорни табли и нагледни средства за децата со посебни образовни потреби.

Tатковината е местото каде што си пораснал. Кога ќе ги затворите очите и ќе ја видите реката на вашето детство, ливадите и планините. Можете да изберете земја за живеење, но не можете да изберете друга татковина за себе, исто како што не можете да ја изберете сопствената мајка.Голема благодарност за несебичната донација со надеж дека ваквата практика ќе продолжи и во иднина.

Нашите исселеници се нераскинлив дел од нашата татковина, тие секогаш со срцето се со нас и несебично помагаат за поквалитетно образование на нашите најмили, иднината на Македонија…

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...