19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаОбединети за Македонија: Етнички егзодус во Кичево -Македонските книги исфрлени од библиотека...

Обединети за Македонија: Етнички егзодус во Кичево -Македонските книги исфрлени од библиотека а директорот комуницира само на албански

Ја повикуваме министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, да реагира правично и целата коалиција да донесува одлуки, позитивни за граѓаните. Цврсто застануваме против секој вид етнички национализам и сепаратизам од која било етничка заедница. Стоиме на ставот дека државниот патриотизам е клучен фактор за заеднички сили на сите за напредок на државата, се вели во реакцијата на партијата Обединети за Македонија за случувањата во Домот на културата „Кочо Рацин“ во Кичево.

„Сведоци сме на политичко пазарење и некадарни вработувања, како и цензура на имиња на државни институции со кои се создава револт кај сите македонски граѓани, без разлика на која националност или вера припаѓаат.

Во Општина Кичево, каде во националната установа Центар на култура „Кочо Рацин“ се поставува директор, по наредба на министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, кој има две години искуство во самата институција. Тоа се направи на нетранспарентен селективен начин со целосно игнорирање на вработените кои имаат десетици години искуство во таа институција.

Етничкиот национализам преовладува и во незаконската цензура на името на институцијата. Во самата институција се форсира албанскиот јазик, а македонскиот во најголем број не се ни користи во односите со јавноста. Неофицијално се користат термините „Култура Кичево“, „Дом на култура“, а се цензурира и ликот на Коста Солев Рацин. Логото на институцијата не се користи поради ликот на Кочо Рацин во него.

Најголемата катастрофа е направена во библиотеката која работи под оваа институција, која е користена 40 години од жителите. Исфрлени се книгите и ставени во пакети, за на тоа место да почне постапката за отворање галерија на ликовниот уметник Осман Калеси. Немаме ништо против создавање на нова галерија, но не под услов да биде уништена библиотеката која има долгогодишна историја.

Поделбите се создадени директно од централната власт, но најголема одговорност има Министерството за култура, каде министерката  Бисера Костадиновска-Стојчевска дозволи заменик-министерот да држи состаноци и говор само пред македонските Албанци.

Ваков етнички егзодус и поделби во Општина Кичево и разнебитување на единството на сите етнички заедници се нема случено во Кичево со децении“, соопшти Обединети за Македонија.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...